Zielone stolarstwo

Praca w drewnie dla dzieci i dorosłych. Podczas zajęć skupimy się na tradycyjnych technikach obróbki drewna. Będziemy pracować narzędziami ręcznymi (noże, piły, strugi, ośniki, pilniki, i inne), uczyć się ich obsługi i konserwacji – w tym ostrzenia. Bezpieczeństwo w warsztacie to kolejna ważna część zajęć. Oprócz tradycyjnych technik obróbki drewna i dbania o narzędzia, nacisk zostanie położony na kształt, kolor i ekspresję wykonywanych przedmiotów poprzez różnorakie ćwiczenia w świeżym i suchym drewnie. Poznamy budowę drewna, jego właściwości i omówimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna do konkretnego projektu.

Grupy: dzieci 7-11 lat, dzieci 12-18 lat, dorośli
Liczba osób na zajęciach: 8
Miejsce: sala czerwona
Cena karnetu miesięcznego: 200 zł
(istnieje możliwość odrobienia zajęć w razie nieobecności)
Prowadzący: Miłosz Jaksik – Łyżkarz Śląski

Cele:

• wpojenie dobrego smaku i miłości do pracy w ogóle,
  • wdrożenie szacunku do ciężkiej lecz użytecznej pracy fizycznej,
  • rozwój uczucia niezależności i zaufania we własne siły,
  • przyzwyczajenie do porządku, dokładności, czystości i schludności,
  • rozwój oka, zmysłu dotykowego, poczucia formy, jak i zręczności ręki,
  • przyzwyczajenie do uwagi, pomysłowości, do wytrwałości i cierpliwości,
  • pobudzenie rozwoju sił fizycznych,
  • zręczność w posługiwaniu się narzędziami,
  • dokładne wykonanie robót

Korzyści – prace ręczne:

• wpływają korzystnie na rozwój fizyczny dzieci i młodzieży poprzez: zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu, ćwiczenie mięśni oraz kształtowanie umiejętności dostosowania wysiłku fizycznego do oporu materiału, co wpływa korzystnie na przystosowywanie się dziecka do otoczenia;
  • wpływają korzystnie na rozwój umysłowy poprzez:
    • dostarczanie wiedzy o właściwościach fizycznych różnych materiałów, przedmiotów, o ich użyteczności ekonomicznej, o sposobie posługiwania się narzędziami potrzebnymi nie tylko w obszarze robót ręcznych ale także w życiu codziennym;
    • kształcenie dyspozycji, tj. zdolność obserwacji, porównywania materiałów i narzędzi, którymi się rozporządza w konkretnym działaniu, wyobraźni i fantazji, refleksji a wraz z nią początków naukowego myślenia;
    • zsynchronizowanie pracy umysłu, wzroku i ręki, wyrabianie poczucia smaku estetycznego;
  • przyczyniają się do rozwoju moralnego i społecznego poprzez wdrażanie do rzetelnej pracy, uczciwego współzawodnictwa, poczucia własnej wartości, poszanowania pracy ludzkiej, altruizm i pracę w zespole.

O prowadzącym

Miłosz Jaksik jest na co dzień projektantem grafiki i stron www. I po trochu programistą. Ale jego pasją jest drewno, drzewa i natura. Chciał być stolarzem, a stał się łyżkarzem. Odkrył ile radości daje tworzenie przedmiotów z drewna za pomocą prostych narzędzi. Wierzy, że prace ręczne w drewnie i nie tylko, są bardzo ważne w rozwoju psycho-fizycznym dzieci. Lubi kolor zielony!

październik 25 2021

Sala czerwona