Akademia Platońska

Autorski cykl odkrywczych zajęć, dyskusyjnych warsztatów, ale przede wszystkim spotkań grupy “mających odwagę być mądrymi”. Cykl wzorowany na legendarnej starożytnej Szkole Ateńskiej, nad której bramą widniał ponoć napis “niechaj nie wchodzi nie znający geometrii”. W czasach, w których humanistyka kojarzy się głównie z niechęcią do matematyki, Akademia Platońska zaprasza do prawdziwie humanistycznej przygody, którą będą rządziły… liczby. Tematami kolejnych zajęć będą bowiem tak zagadkowe zjawiska jak: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7… i dalsi ich towarzysze, znajdzie się również miejsce dla Zera. Akademia Platońska to wieloetapowa wędrówka po tajemniczym pograniczu filozofii, literatury, malarstwa, muzyki i teologii, z fundamentalnymi opowieściami zachodniej kultury jako mapami i kompasami, spotkania przy herbacie lub kawie z Dantem, Kantem, Rafaelem, Beethovenem, Akwinatą… ale w programie również i kilka wycieczek fakultatywnych na wschód bliższy (Izrael) i dalszy (Indie). Akademia Platońska zaprasza więc, jak prawdziwy Platon na “Ucztę”* – do stołu zastawionego wszystkim (no, prawie…), czego powinno się spróbować, aby prawdziwie zasmakować w kulturze, w której żyjemy, poruszamy się i jesteśmy (a czego często w swoim menu nie zaproponują nam niestety ani szkoła, ani studia).
* “Uczta” – jeden z najsłynniejszych dialogów platońskich.

Dla kogo: licealiści, studenci, siódma, ósma klasa szkoły podstawowej, nauczyciele
Miejsce: sala czerwona
Cena karnetu miesięcznego: 100 zł (pierwszy i trzeci wtorek miesiąca)
Prowadzący: Bartosz Bialik

O prowadzącym: Pedagog interdyscyplinarny. W polu jego zainteresowań mieszczą się:  filozofia, historia i teoria muzyki, historia malarstwa, badania nad Śląskiem jako wieloaspektowym fenomenem, historia Europy, kulturoznawstwo, religioznawstwo oraz literatura piękna. Samodzielny twórca (muzyka, słowo, obraz). Instruktor ZHP, założyciel nowych drużyn, wychowawca, miłośnik metody skautowej, teolog z zamiłowaniem do narracyjnych form i metod pracy. Muzyk (kompozytor, songwriter, instrumentalista, wokalista) współzałożyciel i lider folk-rockowego zespołu 032. Poza tym miłośnik ornitologii, kartografii, alfabetów i języków świata. Dawniej m.in. współtwórca kabaretu Drzewo a gada i Stowarzyszenia Absurdalny Kabaret.

listopad 02 2021

Sala czerwona